W Kutnie pamiętamy o Szalomu Aszu i o tym, że przed II Wojną Światową mieszkało tu ponad 6 tysięcy Żydów. Nie ma już domu autora „Miasteczka”, nie ma synagogi zburzonej przez Niemców, ale z kart historii i pamięci ludzi nie da się wymazać faktu, że literaturę i kulturę polską współtworzyli i nadal to czynią twórcy pochodzenia żydowskiego.
Celem festiwalu jest popularyzacja twórczości tego znakomitego, urodzonego w Kutnie, pisarza, nawiązanie do ogromnego obszaru literackiego, na którym spotykają się dwie kultury – polska i żydowska, przypomnienie, że literaturę polską współtworzą pisarze pochodzenia żydowskiego, a w literaturze żydowskiej ogromny jest udział pisarzy urodzonych w Polsce.
Festiwal Szaloma Asza jest imprezą łączącą przeszłość z teraźniejszością Kutna, niegdyś polsko-żydowskiego miasteczka, w którym Żydzi stanowili w XIX w. ponad 70% mieszkańców. Ten świat już nie istnieje. Odszedł razem z nimi, kiedy w czasie II wojny światowej okupant niemiecki dokonał brutalnej zagłady żydowskiej społeczności.
Naszą powinnością jest uświadomienie społeczności Kutna, zwłaszcza młodemu pokoleniu, wielokulturowej przeszłości miasta. Rozbudzanie zainteresowania odmiennym, ciekawym światem żydowskiej tradycji oraz propagowanie idei pojednania chrześcijańsko-żydowskiego poprzez kulturę jest dla nas realizacją duchowego testamentu Szaloma Asza.
Pierwsza edycja Festiwalu Szaloma Asza odbyła się w 1999 roku.
Piszą o nas
O Szalomie Aszu oraz festiwalu jego imienia, organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie, wspominano wielokrotnie na łamach mediów, dzięki czemu idea festiwalu osiągnęła wymiar ponadlokalny, a sama impreza zajęła trwałe miejsce wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Wśród publikacji popularyzujących festiwal i przywołujących pamięć o pisarzu, należy wymienić m.in. poniższe teksty (kliknięcie w tytuł spowoduje przeniesienie do konkretnego artykułu na stronach zewnętrznych):
- Jerzy Ziemacki, Rozmowa z Davidem Mazowerem o tym, jak jego pradziadek, niedoszły rabin Szalom Asz zrobił światową karierę (Polityka)
- Anna Szumacher w rozmowie z Dawidem Mazowerem, Asz: Przeciw konformizmowi (Kalejdoskop)
- Asz. Pisarz ponad podziałami (Kalejdoskop)