X Festiwal Szaloma Asza rozpoczęła gościnnie występująca młodzież i dzieci gostynińskich szkół.
Spektakl „Inni z Floriańskiej” nawiązuje do ulicy Floriańskiej w Gostyninie, która jest miejscem szczególnym – to właśnie tam, w czasie II WŚ, stracono 10 mieszkańców Gostynina za rzekome zabójstwo niemieckiego żandarma. Sztuka opowiada o trudnych losach Żydów mieszkających na tamtych terenach przed 1945 rokiem i częstych aktach dyskryminacji. Połączenie wątku z losami współczesnych nastolatków borykającymi się z brakiem tolerancji, czyni tę historię żywą i wciąż aktualną. Sztuka powstała z inicjatywy „Wielokulturowy Gostynin” i wystawiana była już parokrotnie przez gostynińską młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum w ramach grupy” „Teatr? No nie wiem”.
5 października o godz. 13 w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Asz i jego miasteczko”, który przypadł do gustu wszystkim gościom festiwalowym. Tego dnia miał również miejsce panel dyskusyjny „Szalom Asz zapomniany ? Lektury na dziś, nadzieje na jutro” z udziałem prof. Daniela Kalinowskiego, prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniowskiej i mgr Mai Sowińskiej. Gościem specjalnym była mgr Małgorzata Kalinowska. Przedmiotem dyskusji był dorobek Szaloma Asza i możliwości dalszej jego popularyzacji.
Drugi dzień Festiwalu został zdominowany przez teatr. O godz. 17.00 w CTMiT – Szalom na Teatralnej czyli przegląd talentów aktorskich kutnowskiej młodzieży i nie tylko, ponieważ w etiudzie taneczno-muzycznej „Zaproście nas do stołu” według scenariusza i reżyserii Krzysztofa Ryzlaka i choreografii Izabeli Borkowskiej wystąpiła młodzież i dorośli z Kutna, Warszawy i Poznania. Tematem wystąpienia była szeroko pojęta tolerancja. Bazą tej etiudy stały się artykuły z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zinterpretowane w sposób niezwykły, o czym świadczyły owacje na stojąco.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie byłego Gimnazjum nr 1 i 2, którzy pod opieką Iwony Pietrzak i Joanny Lach-Skrzyneckiej w przedstawieniu „Przy szabasowych świecach”. Jest to część projektu „Sięgaj gdzie wzrok nie sięga-śladami Szaloma Asza i kultury żydowskiej”, który zakończył się w czerwcu tego roku. Ponadto obejrzeć mogliśmy występ koła dziennikarko- teatralnego działające przy Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Koło przygotowało pod opieką Doroty Chojnackiej i Haliny Sankowskiej etiudę teatralną na motywach opowiadania Szaloma Asza: „Buntowniczka”.
Usłyszeliśmy również kilka piosenek w jidysz w wykonaniu młodzieży z sekcji wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury pod opieką Katarzyny Karolak-Rojewskiej, które wywołały podziw i wzruszenie zagranicznych gości. Wszyscy oglądający byli poruszeni profesjonalizmem i talentami aktorskimi występującej młodzieży.
7 października w ramach X Festiwalu Szaloma Asza odbyły się warsztaty taneczne dla dorosłych i młodzieży, prowadzone przez Patrycję Lichą z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. W warsztatach uczestniczyła m.in. młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kutnie oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 7.
Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 2. Uczestnicy poznali podstawowe sekwencje i kroki taneczne, charakterystyczne dla tradycji tańca żydowskiego, którego korzenie sięgają religii – Judaizmu. Dowiedzieliśmy się również, że jest on formą uwielbienia i świętowania w wierze, a słowem go określającym jest „hagag” co znaczy tańczyć po kole. Takie właśnie w większości są tańce żydowskie, tak właśnie tańczyliśmy. Bowiem koło, to symbol jedności, równości, wspólnoty i integracji.
Gościnnie na uroczystej kolacji żydowskiej w Rondzie w ramach X Festiwalu Szaloma Asza wystąpił polski wokalista tworzący w kręgu poezji śpiewanej, gitarzysta, kompozytor, aktor Michał Łanuszka. Artyście towarzyszył kwartet smyczkowy i znana wokalistka Izabela Królak. Goście mogli wysłuchać najbardziej znanych przebojów Cohena w przekładach Michała Kuźmińskiego takich jak: „Jestem twój/I’m Your Man” czy „Chelsea Hotel”, „Hallelujah” i „Dla ciebie walc/Take this Walz”. Po tym klimatycznym koncercie i tuż przed kolacją goście towarzyszący Davidowi Mazowerowi zapoznali uczestników ze zwyczajami żydowskimi dzielenia się chałką.
Ostatniego dnia Festiwalu odbyła się konferencja prasowa poświęcona Festiwalowi i XIII Konkursowi Literackiemu, którą prowadziła Pani Dyrektor Magdalena Konczarek. Podczas konferencji zostali przedstawienie laureaci tegorocznej edycji konkursu.
Decyzją jury w składzie: Darek Foks (przewodniczący), Jacek Dehnel i Jarosław Klejnocki laureatami zostali:
- I nagroda w wysokości 4 tysięcy złotych – Iwona Partyka za opowiadanie Lekcje u Madame Fleur (godło: Kamień),
- II nagroda w wysokości 3 tysięcy złotych – Jan Henzel za opowiadanie Pani Rekina czeka w H. (godło: ATLANTIS),
- III nagroda w wysokości 2 tysięcy złotych – Stanisław Butowski za opowiadanie Srebrny wąż (godło: Leonard Trójłódzki),
- wyróżnienie w wysokości 1 tysiąca złotych – Kuba Kapral za opowiadanie 0:07:54 (godło: James Błond).
O godz.15.00 odbyło się spotkanie autorskie Darka Foksa, które poprowadził Jarosław Klejnocki.
Galę X Festiwalu Szaloma Asza poprowadziła Pani Dyrektor MiPBP w Kutnie Magdalena Konczarek, która na wstępie podziękowała goszczącemu w Kutnie prawnukowi Szaloma Asza Davidowi Mazowerowi za współpracę i wręczyła mu tytuł Przyjaciela Biblioteki.
Po wręczeniu nagród laureatom XIII Konkuru Literackiego im.Szaloma Asza przez wiceprezydenta Miasta Kutna Zbigniewa Wdowiaka i Jacka Boczkaję odbył się koncert znanej śpiewaczki sopranowej Agi Mikołaj przy akompaniamencie profesor Izabeli Górskiej-Krasiel. Koncert poprowadziła Pani Dyrektor PSM w Kutnie Małgorzata Musiałowska.